Z czym się mierzysz jako aktywistka klimatyczna?
Bycie aktywistką klimatyczną w Polsce to ciężki kawałek chleba. Wiemy, jak to jest. Pracujesz lub uczysz się w pełnym wymiarze. Masz też inne zobowiązania – może w lokalnej organizacji, może w instytucji kultury, harcerstwie, może wspierasz dzieciaki albo starszych sąsiadów i sąsiadki. Oczywiście, świat domowo-rodzinny sam się nie ogarnia, więc masz na głowie rutynowe obowiązki: gotowanie, zakupy, pranie, rachunki, sprzątanie. Nawet jeśli nie robisz wszystkiego sama, a z innymi osobami, jest tego opór. Jeśli masz dzieci – dochodzą do tego kwestie wychowania, opieki, wspólnego spędzania czasu, edukacji (teraz zdalnej! a wiemy, co to znaczy – zero spokoju…). Jeśli mieszkasz ze zwierzętami – trzeba je nakarmić, wyprowadzić, leczyć. Na to wszystko – niezależnie od tego czy i jak wiele radości Ci to sprawia – płynie czas, płyną pieniądze i płynie Twoja energia.
Swój aktywizm robisz po godzinach (bądźmy szczere, czasem „urywasz” nieco z godzin nauki lub pracy, bo doba nie jest z gumy). W tym aktywizmie wciąż jest za mało czasu i ludzi w stosunku do bezmiaru świata uratowania. A przeszkód jest sporo. Sprawdź, czy któraś z nich Ci dzwoni…
Czy ta opowieść brzmi znajomo?
Zgłoś się!
Po co Ekologiczna Akademia Kobiet?
W Akademii tworzymy przestrzeń wzajemnego wsparcia, wspólnej edukacji, rozwoju i realizacji przedsięwzięć służących ochronie klimatu lub bioróżnorodności. Dążymy do tego, by głos kobiet i osób socjalizowanych do roli kobiety został usłyszany, a one same zdobyły większy wpływ na ochronę klimatu i procesy transformacyjne.
Stworzyłyśmy Akademię po to, by kobiety i osoby z doświadczeniem kobiecym działające aktywistycznie miały skąd czerpać wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego działania. By wzmacniały swoje kompetencje, pewność siebie i poszerzały swoją obecność w przestrzeni publicznej. By zyskiwały wpływ na przebieg transformacji w Polsce.
Jednak równie ważne było dla nas to, żeby była to przestrzeń bezpieczna, włączająca, siostrzana, wolna od męskiej dominacji i męskiej narracji. Przestrzeń, w której łapiesz oddech, a nie dodatkowe obowiązki. Przestrzeń, w której to Ty decydujesz, jakie wsparcie jest Ci realnie potrzebne, by być coraz skuteczniejszą aktywistką.
Dla kogo jest Ekologiczna Akademia Kobiet?
Do udziału w Akademii zapraszamy wszystkie kobiety i osoby socjalizowane do roli kobiety, które skończyły 16 lat i które już się zajmują albo zamierzają intensywnie się zająć ochroną klimatu lub bioróżnorodności.
Ten projekt jest dla Ciebie, jeśli odnajdujesz się w którymkolwiek z poniższych stwierdzeń:
Ten projekt nie jest dla Ciebie, jeśli:
Co da Ci Akademia?
W Ekologicznej Akademii Kobiet będziesz mogła korzystać z wielu możliwości, organizujemy bowiem dla naszych Uczestniczek – działaczek:
Wszystkie działania proponujemy, rzecz jasna, nieodpłatnie!
Co mówią o Akademii Uczestniczki poprzednich edycji?
Zobacz filmy, w których Uczestniczki poprzednich edycji mówią o tym, czy jest dla nich Ekologiczna Akademia Kobiet, co w niej dla siebie znalazły i co było dla nich w tym projekcie ważne.
Jakie są ważne terminy Akademii w 2021 roku?
Udział w Ekologicznej Akademii Kobiet oznacza gotowość do spotkań z innymi aktywistkami z całej Polski. Do zarezerwowania masz następujące terminy wydarzeń:
Data | Co się dzieje? |
28 kwietnia 2021 | To ostatni dzień rekrutacji, do tego czasu musisz zdążyć wypełnić formularz zgłoszeniowy |
30 kwietnia 2021 | Najpóźniejszy termin ogłoszenia wyników rekrutacji – tego dnia wieczorem sprawdź skrzynkę mailową |
15-16 maja 2021 | I zjazd Uczestniczek (2 dni online) połączony z sesjami webinarowymi / warsztatowymi (zajęcia odbędą się w formule online) |
9-11 lipca 2021 | II zjazd Uczestniczek (3 dni na żywo) połączony z kursem metody organizowania społecznościowego |
3-5 września 2021 „termin awaryjny” | II zjazd Uczestniczek (na żywo) połączony z kursem metody organizowania społecznościowego – termin rezerwowy, w razie gdyby lipcowy wyjazd nie doszedł do skutku z przyczyn pandemicznych |
9 października 2021 | III zjazd Uczestniczek (1 dzień online) połączony z sesjami webinarowymi / warsztatowymi |
20 listopada 2021 | Oficjalne zakończenie projektu (2-godzinna uroczystość online) |
Terminy sesji indywidualnych, superwizji grupowych czy szkoleń dla Twojej grupy / społeczności wybierzesz sama! Zależy nam bowiem na tym, żebyś dostała w projekcie takie wsparcie, jakiego potrzebujesz, a nie takie, jakie ktoś Ci wymyślił.
Czy udział w Akademii wiąże się z wydatkami?
Wszystkie działania Ekologicznej Akademii Kobiet są dla Uczestniczek nieodpłatne. Koszty Twojego udziału są pokrywane bezpośrednio z budżetu projektu. Jedynym wyjątkiem jest kwota na transport na zjazd na żywo. Będzie to przejazd na terenie Polski, za który najpierw Ty zapłacisz, a my zwrócimy Ci ten koszt na podstawie biletu lub innego dokumentu zakupu.
Jak się zgłosić do Ekologicznej Akademii Kobiet?
Aby zgłosić się do Ekologicznej Akademii Kobiet wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Masz czas do 28 kwietnia 2021 r. do 23.59. Wyniki ogłosimy nie później niż 30 kwietnia 2021 r., tak byś już przed majówką wiedziała, na czym stoisz.
Jak się kontaktować w sprawie Akademii?
W sprawie rekrutacji mailuj na adres: agata@rzeczspoleczna.pl